Voľby do EP: Ako hlasovali slovenské strany pri hlasovaniach týkajúcich sa zmeny podnebia

Autor: Marián Šumšala | 22.5.2019 o 22:33 | (upravené 22.5.2019 o 23:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  142x

Takmer všetky naše strany v uplynulých 5 rokoch hlasovali tak, že sa zaradili medzi klimatických dinosaurov. Jedine Smer-SD získalo lepšie miesto – sú len brzdami. Pozrite si tiež, aké frakcie sú v EP.

Takto skončili naše strany v bodovaní hlasovaní, ktoré sa týkali zmeny podnebia počas uplynulých 5 rokov, čím viac percent, tým lepšie:

stranaskórepočetposlanciskupina
Obrancovia    
---    
Brzdy    
Smer-SD39%4Beňová, Maňka, Smolková, ZalaS&D
Dinosaury    
Most-HID20%1NagyEPP
KDH15%3Mikolášik, Štefanec, ZáborskáEPP
SMK-MKP12%1CsákyEPP
NOVA6%1J. ŽitňanskáECR
OĽANO6%1ŠkripekECR
SaS0%1SulíkECR

 

Sulík zo SaS získal 0,0% pri hlasovaniach týkajúcich sa zmeny podnebia. Bolo by to úsmevné, keby nešlo o takú vážnu vec. Medzi strany, ktoré by konali v prospech zastavenia otepľovania sa zo Slovenska nezaradila žiadna strana. Väčšina našich poslancov konali ako klimatickí dinosauri – ťahali úsilie v oblasti zmeny podnebia ku dnu.

Slovenské strany dosahujú v boji proti klimatickým opatreniam EÚ celkovo alarmujúco málo bodov. Podobne ako v Českej republike, iba slovenský člen európskej skupiny S&D dosahuje viac ako 25%. Všetky ostatné strany veľmi málo podporujú opatrenia v oblasti klímy. Traja členovia ECR konajú ako plnohodnotní popierači klimatických zmien, pričom jeden z nich hanebne získava nula bodov zo 100 - SaS.

Kompletné výsledky si pozrite tu (v angličtine).

Pozrite si tiež, ktoré naše strany majú záujem riešiť problematiku otepľovania počas nasledujúcich 5 rokov v EP: Voľby do EP: Ktorá strana má záujem na riešení globálneho otepľovania?

Pozrite si aj jednotlivé politické skupiny v EP, u nás sa  to nazýva poslanecké kluby, a ako si oni stoja v prípade hlasovaní týkajúcich sa otepľovania:


poslancov

Obrancovia   
Zelení/EFAZelení-Európska slobodná aliancia85%52
GUE/NGLEurópska zjednotená ľavica - Nordická zelená ľavica66%51
S&DProgresívna aliancia socialistov a demokratov61%188
Brzdy   
EFDDEurópa slobody a priamej demokracie39%43
ALDEAliancia liberálov a demokratov za Európu38%68
Dinosaury   
NA/NInezaradení24%23
ENFEurópa národov a slobody15%34
EPPEurópska ľudová strana14%219
ECREurópski konzervatívci a reformisti10%73

Celkové skóre celého parlamentu však nezodpovedá výzvam, ktorým čelíme. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu vystupujú ako Obrancovia, ktorí bojujú za ochranu európskych občanov pred klimatickými zmenami. Ale väčšina z nich sú buď Brzdy - ktorí veria v potrebu klimatických opatrení, ale nekonajú s potrebnou naliehavosťou. Alebo Dinosaury - ktorí ešte nepochopili potrebu boj proti zmene klímy a bránia ostatným v tom, aby robili viac.

Väčšina politických skupín EÚ dosahuje zle alebo veľmi zle (menej ako 50%) hodnotenie, pričom Európa národov a slobody (ENF), Európska ľudová strana (EĽS) a Európski konzervatívci a reformisti (ECR) sú v dolnej časti zoznamu. Najmä krajne pravicové strany ENF dôsledne hlasujú proti klimatickým politikám EÚ a podkopávajú medzinárodnú spoluprácu a tvorbu politiky založenú na dôkazoch a pochopení, ktoré sú nevyhnutné pre účinný boj proti zmene podnebia.

Aj v rámci jednotlivých frakcií panujú rozdiely v hlasovaniach medzi jednotlivými národnými stranami. Napríklad zlé meno Európskej ľavici (GUE/NGL) robí česká Komunistická strana, ktorá dosiahla len 9,7%. Naproti tomu európski zelení dosahujú pomerne vyrovnané skóre v rámci národných strán, čo je pochopiteľné, keďže zmena podnebia je jednou z hlavných agiend týchto strán. Bohužiaľ Slovensko nemá medzi zelenými žiadnu stranu.

Rôznorodé výsledky dosiahli aj sociálni demokrati spojení v S&D, pri čom tu sa ukazuje rozdiel medzi západo a východoeurópskymi stranami, kedy strany z východu dosahujú až o 30% nižšie hodnotenie. Podobne to je aj v iných skupinách, kedy strany z východnej Európy, aj z našej V4, získavajú podstatne menej bodov ako západní kolegovia. Centrálne ľavicové strany čoraz viac uznávajú, že opatrenia v oblasti klímy podporujú sociálnu spravodlivosť, ktorú S&D presadzuje, pretože klimatická kríza má vplyv na tých najzraniteľnejších a riešenia v nej sú plné sociálnych a hospodárskych príležitostí. Preto aj vyžadujú ambiciózny a spravodlivý prechod k nulovým emisiám.

Medzi úplných popieračov okrem Sulíkovho SaS patrí ešte česká ODS, írska Fianna Fáil Party a severoírska Ulster Unionist Party. Pekná partia.

Z prehľadu jednotlivých krajín v tomto hodnotení mi to vychádza tak, že čím je krajina zaostalejšia, tým horšie výsledky dosiahla.

Bodovalo sa tak, že bolo vybratých 21 jednotlivých hlasovaní v 10 rôznych oblastiach politiky, ktoré odzrkadľujú ambície riešiť globálne otepľovanie.

Bodovanie urobilo Climate Action Network Europe – CAN Europe je najväčšou európskou koalíciou, ktorá sa zaoberá klimatickými a energetickými otázkami. S viac ako 150 členskými organizáciami z 35 európskych krajín, ktoré zastupujú viac ako 1 700 mimovládnych organizácií a viac ako 47 miliónov občanov, podporuje CAN Európa udržateľné klimatické, energetické a rozvojové politiku v celej Európe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?