V piatok 24.5. štrajk Piatkov pre budúcnosť

Autor: Marián Šumšala | 22.5.2019 o 11:24 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  171x

V piatok 24.5. pred voľbami sa budú konať protesty proti ignorovaniu problému globálneho otepľovania. Požiadavky mladých ľudí z Nemecka sú radikálne ale stále nie dostatočne. Na Slovensku sa budú protesty konať v:

Na Slovensku sa budú protesty konať v:

Držím mladým ľuďom palce – povzbudzujú nádej, že aj Slovensko prispeje k tomu, že sa nám podarí zachrániť civilizáciu a prírodu (nepreháňam, viem čo píšem).

V sobotu po tomto piatku budú rodičia štrajkujúcich detí voliť našu budúcnosť v európskych voľbách. Bude to možno úplne kritických 5 rokov – možno píšem preto, že je možné 5 kritických rokov už uplynulo. Paradoxne slovenské politické strany takmer vôbec nemajú zmenu podnebia vo svojom programe.

https://www.facebook.com/events/313546356029054/

https://www.fridaysforfuture.org/

https://www.fridaysforfuture.de/

Prečo by som sa mala učiť pre budúcnosť, ktorá už čoskoro viac nemusí byť, keď nikto nič nerobí pre záchranu budúcnosti?

tvrdí 16-ročná Greta Thunberg. Štrajkujúca Greta spustila vlnu štrajkov mladých ľudí s označením Piatky pre budúcnosť.

Pamätám si, aké zvláštne bolo pre mňa zistenie, že ľudia sú schopní premeniť celú tvár našej Zeme, vrátane tej drahocennej tenučkej šupiny plynov, ktorá ju robí obývateľnou. Pretože, ak sme urobili niečo také, ako to, že sa o tom všade nehovorí? Ako to, že nie je klimatická kríza každý večer tá prvá vec v televíznych správach? Človek by čakal, že niečo také vážne zaplní titulky, rozhlasové vysielanie, predná stránky novín, že sa pomaly nebude riešiť nič iné – ako keby prebiehala svetová vojna.“ hovorí Greta mnohým z nás zo srdca, mne určite.

Neuvedomujeme si, čo sa deje. Vieme, že sa niečo deje, ale dôsledky nám unikajú. Keď v médiách dostávajú viac priestoru futbalové zápasy než klimatická kríza, ľudia na ňu pozerajú optikou, že kríza nie je taká naliehavá, dôležitá,“ hovorí ďalej Greta.

Môžeme to vidieť aj na Slovensku, že média úplne ignorujú globálne otepľovanie, dokonca aj verejnoprávne. Keď mlčia dospelí, musia začať hovoriť deti – je to ich budúcnosť.

Nemeckí mladí ľudia vyslovili 8. apríla radikálne požiadavky, čo musí Nemecko urobiť

Požiadavky smerujú k tomu, aby sa neoteplilo o viac ako 1,5°C.

  • Do roku 2035 dosiahnuť nulovú bilanciu emisií skleníkových plynov: t.j. Nemecko by nemalo pridávať žiadne skleníkové plyny do ovzdušia. Tie skleníkové plyny, ktoré predsa len bude vytvárať budú musieť byť vyvážené záchytmi, napr. v lesoch, ktoré skleníkové plyny odoberajú z ovzdušia a ukladajú ich v pôde.
  • Zastaviť používanie uhlia do roku 2030.
  • Od roku 2035 má byť 100% energie z obnoviteľných zdrojov.

Do roku 2019 požadujú ďalšie kroky. Pretože dosiahnuť cieľ oteplenia o 1,5°C vyžaduje, aby sa vypúšťanie skleníkových plynov znížilo tak rýchlo, ako to len ide.

  • Skončiť s finančnou podporou pre fosílne palivá.
  • Odpojiť štvrtinu uhoľných elektrární.
  • Spoplatniť všetko vypúšťanie skleníkových plynov. Cena za

Tieto požiadavky sú naozaj primerané stavu, v ktorom sa globálne otepľovanie nachádza. Je celkom možné, že stálu nie sú dostatočne radikálne, pretože už teraz sme v situácii, kedy by sme mali skleníkové plyny z ovzdušia odoberať, t.j. mali by sme mať zápornú bilanciu skleníkových plynov.

O tom, prečo je potrebné udržať oteplenie pod hranicou 1,5°C si môžete prečítať v inom mojom blogu: https://sumsala.blog.sme.sk/c/387334/najdolezitejsie-cislo-350-ppm.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?