Zabojujme o odstránenie jedov zo skládky CHZJD v Bratislave do 18.3.

Autor: Marián Šumšala | 14.3.2018 o 7:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Teraz je šanca prinútiť ministerstvo, aby odstránilo nebezpečné odpady zo skládky v bratislavskej Vrakuni. Len tak môžme trvalo ochrániť životne dôležité podzemné vody na Žitnom ostrove. Pošlite s nami pripomienky k zámeru EIA.

Pošlite pripomienky, ktoré sme vytvorili k zámeru sanácie skládky CHZJD. Pripomienky sú tu: Pripomienky k EIA. V dokumente vyplňte svoje meno a pošlite ho na adresu uvedenú v dokumente. Termín je do 18.3.2018. V pripomienkach žiadame, aby ministerstvo posúdilo sanáciu skládky podľa zákona EIA, a aby v posúdení uvažovalo aj s variantom úplného odstránenia nebezpečných odpadov.

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo zámer sanácie skládky CHZJD. Ako metódu sanácie navrhuje zapuzdrenie skládky nepriepustnou podzemnou stenou hlbokou 20m a prekrytím skládky nepriepustnou fóliou. V zámere sa spomína aj možnosť úplne odstrániť skládku, ale tvrdí, že táto možnosť je najvýhodnejšia. Argumenty, ktoré používa sú však takmer úplne chybné, neodborné alebo vecne nepodložené.

Na skládke sú uložené tony jedovatého odpadu z CHZJD z obdobia komunizmu: herbicídy, pesticídy a iné látky. Jedy sa už zo skládky vyplavujú a jedovatý mrak postúpil asi 5km od skládky smerom na Žitný ostrov. Podľa zámeru nie sú ohrozené vodné zdroje v Kalinkove, Šamoríne a v Jelke - ale to platí len pre časový horizont 50 rokov. Akoby po 50 rokoch končil svet.

Okrem toho sa zo skládky ťahá aj jedovatý mrak tetrachlóreténu, ktorý sa už rozšíril severne od Vrakune a Podunajských Biskupíc. Je možné, že tento mrak pochádza zo znečistenia leteckým benzínom na letisku. Tetrachlóreten môže spôsobovať problémy pri pôrode alebo pri počatí. Navyše sa v katastri Vrakune nachádzajú ďalšie skládky odpadu, na ktorých nevieme čo sa nachádza.

Viacej informácie pozrite tu: http://www.vrakuna.net

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?