reklama

Otvorenie druhého piliera je antisociálne

Otvorenie druhého piliera úplne ruší prerozdeľovanie peňazí od bohatých k chudobným. Smer tak pokračuje v deštrukcii sociálneho štátu, ktorú začali pravicové strany svojimi radikálnymi pravicovými reformami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otvorenie druhého piliera spôsobuje, že štát bude musieť navyše prispievať na dôchodky slabo zarábajúcim sporiteľom, ktorí z druhého piliera vystúpia. Dobre zarábajúci, ktorí v druhom pilieri zostanú, už nebudú prispievať zo svojich odvodov na dôchodky slabo zarábajúcim. Toto chýbajúce prerozdelenie bude teda musieť vykryť štát. Je to cena, ktorú by sme nemuseli platiť, keby sa druhý pilier neotvoril.

Z druhého piliera sa tak stáva nástroj, ktorý už slúži výlučne pre bohatých. Takto majú zabezpečené, že zo svojich peňazí nemusia prispievať na dôchodky chudobným. To je asi jediným výsledkom zavedenia druhého piliera. Tým sa odhaľuje, to čo nám politici nepovedali. Súčasná vláda, ktorá si hovorí sociálna, túto výhodu pre bohatých ešte naďalej vylepšuje tým, že otvára druhý pilier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zavedenie druhého piliera ruší sociálny charakter dôchodkového systému. Napriek tomu, že v ústave máme stále zakotvené, že sme sociálny štát. Sociálny charakter spočíval v tom, že dobre zarábajúci prispievali na dôchodky slabo zarábajúcim.

Našťastie do druhého piliera sa mala preklopiť len polovica dôchodkového systému. Jedna polovica odvodov mala ísť stále do priebežného systému. A potom sa tiež mala polovica dôchodkov vyplácať z priebežného systému. Teraz je to už po Ficových zmenách menej – druhý pilier pokrýva len asi štvrtinu dôchodkového systému.

A zmenšovanie podielu druhého piliera, je asi jediná rozumná cesta, ktorá by vyriešila problémy, ktoré dôchodková reforma prináša. Tým problémom je hlavne vysoká záťaž na štátny rozpočet. Pretože kvôli druhému pilieru musí štát prispievať na súčasné dôchodky z rozpočtu – peniaze z poisťovne nestačia, pretože časť príjmov je presmerovaných do druhého piliera. Ročne to činí asi 1% z HDP.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podiel druhého piliera na dôchodkovom systéme by sa potom mohol zväčšovať, keď na to štát bude mať peniaze. To hlavne znamená, že bude prebytkový rozpočet. Plus by mali byť splatené všetky vnútorné dlhy. T.j. napr. školstvo dostane normálne množstvo peňazí – aspoň 6% zo štátneho rozpočtu, tak ako je to v iných slušných štátoch. A nie polovicu, tak ako dostáva teraz.

Slovenský štát robí všetko preto, aby bol problémom s dôchodkami v budúcnosti čo najväčší: Budúci dospelí, ktoré by mali potiahnuť našu spoločnosť dopredu, a to nielen ekonomicky, toho nebudú schopní. Pretože sa v našich podvyživených školách nenaučia mnohé dôležité veci: samostatne myslieť a konať, uspokojivo komunikovať, uskutočňovať vlastné projekty a pod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pritom vzdelanie je asi rozhodujúcim faktorom, aby sa deti mohli vymaniť zo slabých sociálnych pomerov, v ktorých vyrástli. A aby tak mohli platiť väčšie odvody zo svojich lepších platov.

Ďalší vnútorný dlh je záťaž na rodiny s deťmi, ktorú druhý pilier prináša. Ženy, ktoré absolvovali roky na materskej dovolenke, budú mať menší dôchodok, ako by mali, keby celý život pracovali. Pretože štát za nich platí odvody na dôchodok z 60% z priemernej mzdy – t.j. ako keby zarábali 480€ v čistom. Môže sa stať, že žena, ktorá vychová viac deti bude mať dôchodok pod hranicou životného minima.

A pritom deti, keď vyrastú, budú zarábať na dôchodky budúcim dôchodcom, pretože polovica alebo viacej z dôchodkov pôjde stále z priebežného piliera. Budú zarábať na dôchodky chudobným aj bohatým. A navyše budú zarábať na dôchodky slabo zarábajúcim, ktorí v súčasnosti vystupujú z druhého piliera. A ešte k tomu budú musieť prispievať svojim mamám na dôchodku, aby vôbec prežili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš štát však tieto deti trestá dvojnásobne: dá im mizerné vzdelanie a prispieva k chudobe ich mám na dôchodku.

Smer otváraním druhého piliera pokračuje v deštrukcii sociálneho štátu, ktorú začali pravicové strany svojimi radikálnymi pravicovými reformami, napr. rovnou daňou a druhým dôchodkovým pilierom.

Pozrite tiež môj ďalší blog o ekonomickej nezmyselnosti druhého dôchodkového piliera.

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  179x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieNaše školyVrakuňaPolitikaTeológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu