Hádajte kto organizuje Ekotopfilm?

Autor: Marián Šumšala | 26.5.2015 o 0:00 | (upravené 26.5.2015 o 22:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Nejaká organizácia, ktorá sa zaoberá ochranou životného prostredia? Vôbec nie – Ekotopfilm organizuje reklamná agentúra pre svojich sponzorov – priemyselné podniky. A spojili sa pri tom aj s Ministerstvom životného prostredia(!).

Ekotopfilm organizuje firma Ekotopfilm sro, ktorá má predmety činnosti, okrem iných: reklamná činnosť a prieskum verejnej mienky. Ochranu prírody nemajú v predmete činnosti v žiadnej forme. Náplňou ich práce je teda to, čo sa nazýva public relations resp. vzťahy s verejnosťou. To jest vedia pripraviť také aktivity pre svojich zákazníkov, napr. reklamné kampane, aby si ľudia mysleli o firme, to, čo firma chce. Napr. že vzťah firmy je priateľský k ochrane prostredia.

Spoločnici firmy Ekotopfilm majú založenú na rovnakej adrese aj inú firmu Tristan, čo je čisto reklamná agentúra. Firma Ekotopfilm sa do roku 2010 volala TME - TRISTAN MEDIA EFECTIVE, spol. s r.o.

Úlohou Ekotopfilmu je tak vyvolať zdanie, že ochrana životného prostredia je dôležitá. Ale zároveň starostlivo odfiltrovať všetky informácie, ktoré by mohli poškodiť ich klientov, čo sú priemyselné podniky. Je to úplne zrejmé aj z programu festivalu.

Na Ekotopfilme tak nenájdete filmy, ktoré by hovorili o najvážnejších ekologických problémoch dneška:

  • Takmer úplne ignoruje zmenu podnebia. V ponuke som našiel len film, ktorý podľa všetkého hovorí o tom, že za zmenu podnebia môže odvodňovanie krajiny. To znamená, že dokonca návštevník filmu odíde s úplne falošnou informáciou o tejto kriticky vážnej téme. Niet sa čo čudovať, keď sponzorom festivalu je Slovnaft, Transpetrol a v minulosti to bol aj USSteel.
  • Nehovorí nič o prebiehajúcich rokovaniach o Transatlantickom partnerstve. Že neviete o čo ide? Na festivale sa to, zdá sa, nedozviete. Pričom táto dohoda môže mať zásadný vplyv na demokratické rozhodovanie v Európe, kedy firmy budú môcť na pofidérnych súdoch napadnúť akékoľvek zákony v EU, aj zákony na ochranu životného prostredia.
  • Nehovorí nič o boji o ťažbu ropy v Arktíde, ktorá môže mať zhubné dôsledky na tento krehký ekosystém a ešte viac nás vzdiali od možnej záchrany pred apokalyptickými dôsledkami zmeny podnebia.
  • Nehovorí nič o záporných dôsledkoch spaľovania odpadu. Ako by mohol, keď sponzorom festivalu je aj bratislavský OLO.

A mohli by sme pokračovať ďalej s mnohými ďalšími vážnymi ekologickými témami.

Spojenie Ministerstva životného prostredia s priemyslom pri organizácii Envirofilmu robí z capa záhradníka a z občanov hlupákov. Pretože Ministerstvo životného prostredia je tu na to, aby chránilo občanov pred záporným vplyvom priemyslu na životné prostredie. Súčasné ministerstvo však nielenže sa tejto funkcie vzdáva, ale naopak - ide po ruke priemyslu a spolu s ním nám ide vymývať hlavy.

Spojenie Ekotopfilmu a Envirofilmu ukazuje úplne presne na dnešnú environmentálnu politiku vlády a Smeru, ktorým je priemysel bližšie ako občania.

Nevidím však príliš veľký rozdiel medzi ekologickou politikou Smeru a bývalej pravicovej vlády. Ani jednej z nich sa napríklad nepodarilo zabezpečiť zonáciu Tatier alebo zaviesť zálohovanie pet fliaš. Obidve v niektorých zásadných bodoch ukázali aký mocný vplyv má priemyselná (t.j. aj lesnícka a lyžiarska) loby.

Ale Smer ide v zlých veciach ďalej ako pravicové vlády. Tak okato ukázať spojenie priemyslu a ministerstva životného prostredia, ako sa to stalo na tohtoročnom Envirofilme, sa inej vláde zatiaľ nepodarilo.

Kto chce ďalej zatvárať oči pred vážnymi problémami životného prostredia, nech ide na Envirofilm/Ekotopfilm. Kto chce získať ospravedlnenia pre ďalšie ničenie Zeme, nech neprepásne túto príležitosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?