Ftáčnik: Nájomné byty aj cez mŕtvoly

Autor: Marián Šumšala | 1.11.2014 o 22:01 | Karma článku: 3,65 | Prečítané:  768x

Milan Ftáčnik sa vo svojej kampani chváli aj výstavbou bytov. Nie je však známe, za akú cenu sa v Bratislave nájomné byty stavajú. Obyvatelia Žitavskej ulici na Dolných honoch však vedia, že mesto pri výstavbe nájomných bytov nehľadí na nič. Ignoruje nesúhlas miestnych obyvateľov s výstavbou. Pri presadzovaní nájomných bytov dokonca používa podvodný statický posudok. Krátkodobé politické ciele tak idú na úkor nezvratného zhoršenia kvality bývania dolnohončanov.

Mesto chce na Dolných honoch zbúrať schátraný (zámerne?) polyfunkčný objekt Žitava a na jeho mieste chce postaviť nájomné byty.

Dôležitým argumentom pri búraní bola práve schátranosť budovy. Podľa statického posudku, ktorý si objednal Miestny úrad vo Vrakuni, je nosná oceľová konštrukcia zhrdzavená na 20%, objekt je nebezpečný a nedá sa rekonštruovať.

To je úplne v protiklade so zjavne neporušenou konštrukciou. Čo potvrdzuje aj statický posudok, ktorý si dali vypracovať miestni obyvatelia. V ňom sa tvrdí to, čo je zjavné, že oceľový skelet nie je vôbec poškodený.

Chuť stavať nájomné byty je taká veľká, že prevalcovala aj vôľu miestnych obyvateľov, ktorí na verejnom zhromaždení jednohlasne odmietli výstavbu nájomných bytov. Verejné zhromaždenie dokonca iniciovali vrakunskí poslanci ako podmienku pre súhlas s výstavbou nájomných bytov. Následne však obe rozhodujúce politické frakcie – SDKU aj Smer odsúhlasili výstavbu nájomných bytov.

Vrakunskí smeráci pri tom bez váhania porušili svoje predvolebné sľuby, keď v roku 2010 sľubovali, že nebudú zahusťovať sídlisko.

Verejné zhromaždenie je podľa ústavy jednou z foriem výkonu moci na komunálnej úrovni. Je otázka, či úplne ignorovanie výsledku verejného zhromaždenia nie je protiústavné.

Výstavba nájomných bytov na Dolných honoch, ktoré čoraz viac pripomínajú Bronx, je len ďalším klincom do truhly. Na mieste, kde fungovala občianska vybavenosť, čo bolo desaťročia potvrdené aj v územnom pláne, budú mať zrazu miestni obyvatelia byty. Prehustenosť sídliska a nedostatok služieb spôsobuje, že trochu ambicióznejší sa sťahujú do iných mestských častí. To spôsobuje postupný sociálny úpadok a otvára cestu kriminalite a drogám. Dôsledkom je aj to, že v komunálnych voľbách vo Vrakuni nekandiduje skoro žiadny významnejší politik zo sídliska – drvivá väčšina býva v rodinných domoch.

Pán Ftáčnik, som za nájomné byty všetkými desiatimi, ale nie za takúto cenu.

Viac informácií pozrite na: http://vrakuna.net/category/vystavba/zitava/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?