Vrakunčania sa búria proti svojvôli samosprávy

Autor: Marián Šumšala | 22.11.2013 o 6:02 | Karma článku: 5,81 | Prečítané:  752x

V sobotu sa vo Vrakuni uskutoční stretnutie so starostkou. Obyvatelia časti sídliska chcú na stretnutí protestovať proti výstavbe detského ihriska za 100.000€ vo svojom vnútrobloku.  Poslanci a úradníci opäť raz úplne obišli obyvateľov a pripravili projekt, ktorý je pre miestnych neprijateľný. Samospráva si malý vnútroblok vybrala na investíciu pravdepodobne preto, že vo Vrakuni nie je kde budovať verejné priestory – všetko je už zastavané.

Stretnutie so starostkou sa uskutoční v sobotu 23.11. o 10.00 v Dutch pube na Hnileckej ulici. Účasť prisľúbil poslanec Bruna, ktorý sa venuje eurofondom na BSK. Očakávame tiež účasť prednostu Mráza, ktorý mal prípravu projektu detského ihriska na starosti. Viac informácií si pozrite tu: Príďte sa porozprávať so starostkou o výstavbe detského ihriska na Bebravskej a Dvojkrížnej

Naše detské ihrisko 1

Projekt detského ihriska

Detské ihrisko sa má postaviť vo vnútrobloku na Bebravskej, Slatinskej a Dvojkrížnej ulici. Má stáť 110.000€. Peniaze by sa mali získať z eurofondov v rámci projektu ISRMO. Okrem týchto peňazí žiada Vrakuňa aj ďalších asi 900.000€ na rekonštrukciu škôliek a podobne. Požiadavkou Európskej únie pri udeľovaní tejto dotácie bolo, že 10% peňazí musí ísť na rekonštrukciu verejného priestoru. Samospráva si vybrala práve náš vnútroblok. Viac informácií o projekte detského ihriska si pozrite tu: Vo vnútrobloku na Bebravskej idú postaviť detské ihrisko za 100.000 eur

Naše detské ihrisko 1

Projekt má veľmi veľa nedostatkov

V prvom rade pritiahne množstvo cudzích ľudí do vnútrobloku priamo pod naše okná, čo samozrejme znamená každodenný hluk a vyrušovanie. Okrem toho projekt vôbec nerešpektuje naše potreby: áno potrebujeme priestor pre deti, ale inakší: určite tu potrebujeme súčasné futbalové ihrisko, ktoré sa výstavbou detského ihrisko zruší. Dôležité je tiež, že miestni ľudia sa veľmi aktívne zapájali pri realizácií súčasného priestoru medzi domami, sami sme tu zasadili stromy a kvetinové záhony za asi 9.000€. Je veľké svinstvo, že napriek tomu nás úradníci a poslanci úplne obišli.

Naše detské ihrisko 1

Vo Vrakuni nie sú verejné priestory

Vrakunská samospráva dopláca na to, že nemá takmer žiadne verejné priestory. Na sídlisku, kde býva asi 18.000 ľudí je len malá a nie veľmi pekná pešia zóna. Zopár zostávajúcich voľných priestorov už stihli poslanci vyhradiť pre výstavbu bytov. Preto, ak musia investovať 10% z eurofondov na verejné priestory, v podstate si nemali, čo vybrať. Nekultúrnosť doterajších poslancov a starostov doviedla Vrakuňu až do takejto situácie.

clanok_foto_257_orig.jpg

Potrebujeme verejné priestory

Verejný priestor je miesto, kde sa ľudia stretávajú, vznikajú a udržiavajú sa nové známosti a priateľstvá. Shoping park nie je verejným priestorom - tam človek sám príde, sám nakupuje a sám odíde domov. Veľmi kvalitný verejný priestor vznikol práve v našom vnútrobloku, ktorý uchránil mnohé mamičky a aj oteckov pred depresiami zo samoty počas rodičovskej dovolenky. Dôležité je, že verejný priestor nie je možné vybudovať bez účasti verejnosti. Ale to naši poslanci alebo starostka nechápu.

Naše detské ihrisko 1

Na fotografiách je trochu vidno, aké pekné priestory môžu vzniknúť, keď sa obyvatelia podeľajú na ich tvorbe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?