Spojme body zmeneného podnebia

Autor: Marián Šumšala | 13.4.2012 o 9:15 | (upravené 24.4.2012 o 21:27) Karma článku: 2,20 | Prečítané:  202x

5. mája sa uskutoční celosvetová akcia, ktorá ma upozorniť na vážne ohrozenia ľudí a celej planéty meniacim sa podnebím. Miestne aktivity môže uskutočniť ktokoľvek, kto má obavy z budúcnosti s meniacim sa podnebím. Prečítajte si slovenský preklad listu, ktorí pozýva k akcii na 5. mája.

Milí priatelia,

Po celej planéte vidíme v súčasnosti stále viac záplav, stále viac súch, stále viac búrok. Ľudia zomierajú, ľudské spoločenstvá sú v troskách - sme svedkami dôsledkov zmeny podnebia, ktoré sa nepodobajú ničomu, čo sme doteraz mohli vidieť.

Ale pretože je planéta taká veľká, väčšina ľudí ťažko môže vidieť, že všetky tieto udalosti sú prepojené. To je dôvod, prečo budeme na celom svete 5. mája Spájať body.

Na miestach od suchom postihnutého Mongolska po záplavami postihnuté Thajsko, od požiarmi spustošenej Austrálie po himalájske spoločenstvá ohrozené topením ľadovcov, budeme manifestovať, aby sme všetkých upozornili na to, čo sa deje v našom susedstve. A na každej tejto manifestácii, od Kene po Kanadu, od Vietnamu po Vermont, bude niekto držať ... bod. Veľký čierny bod na bielom transparente, bod ľudí, ktorí sa držia za ruky okolo poľa, kde uschla úroda, bod vyrobený z textilu a fotka urobená zhora - je na vás, čo vymyslíte. Budeme zdieľať obrázky z celého sveta a dáme zmene podnebia ľudskú tvár - budeme držať zrkadlo planéty a prinútime ľudí, aby pozreli tvárou tvár ničivým účinkom zmeny podnebia.

Hocikto a každý sa môže tohto dňa zúčastniť. Mnohí z nás nežijú v Texase, Filipínach alebo Etiópii - miestach, ktoré sú hlboko ovplyvnené dôsledkami zmeny podnebia. Pre tých, ktorí nežijeme v priamo postihnutých spoločenstvách, je nespočetné množstvo spôsobov ako vyjadriť solidaritu s tými, ktorí stoja v prvých líniách klimatickej krízy: niektorí ľudia urobia prezentácie vo svojom spoločenstve o tom, ako sa pripojiť k bodom. Iní urobia projekty, ktoré predstavia, aké druhy klimatických dopadov môžeme očakávať, ak táto kríza zostane mimo našu kontrolu.

Nech si vyberiete ktorýkoľvek spôsob prezentácie, váš hlas je v tomto boji dôležitý - a tu sa môžete prihlásiť, že uskutočníte miestnu akciu: www.climatedots.org/invitation.

(Pre úplnejšie informácie o tomto dni, zavítajte na našu stránku: www.climatedots.org)

350.org už doteraz uskutočnila obrovské globálne akčné dni (počas posledných troch rokov sme zabezpečovali súčinnosť pre viac ako 15.000 akcií v 188 krajinách) a zakaždým sú to nádherné okamihy, keď naše hnutie drží pohromade. Tento rok využijeme tú istú úchvatnú taktiku na to, aby sme pritiahli pozornosť k zápasom našich priateľov na celom svete - spoločenstvám, ktoré už pociťujú trpké dopady zmeny podnebia.

Budú to krásne akcie, to sme si istý. Ale budú ma tiež svoje ohraničenie. Je v poriadku, že sme trochu nahnevaní na tie sily, ktoré spôsobujú tento problém. Priemysel fosílnych palív nesie zodpovednosť a to musíme jasne povedať. Náš personál v 350.org bude tvrdo pracovať, aby spojil všetky tieto body - doslova - a splietol ich dohromady, aby sme vytvorili mocné volanie k akcii a budeme smerovať toto volanie priamo k tým ľuďom, ktorí ho potrebujú počuť najviac.

5. máj rýchlo prichádza, mali by sme konať rýchlo. Pretože zmena podnebia sa na nás valí a nemôžeme jednoducho čakať. Svet musí rozumieť, čo sa deje a vy ste ľudia, ktorí im to môžu povedať.

Prosím, pripojte sa 5. mája, potrebujeme ťa, aby si poslal najdôležitejšie varovanie, aké kedy ľudstvo počulo.

S pozdravom,

Bill McKibben za celý tím 350.org

P.S. Má cenu šíriť túto správu ďalej - stačí iba okamih, aby sa to dozvedeli iní. Kliknite na Odporučiť, aby ste ju zdieľali na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?