O jednej obsedantnej vášni stavať vo Vrakuni byty

Autor: Marián Šumšala | 12.10.2011 o 22:34 | (upravené 12.10.2011 o 22:43) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  1042x

Prečítajte si chronológiu obsedantnej vášne stavať vo Vrakuni byty ale aj zázračných úspechov občianskych aktivít. Je to tiež príbeh jednej veľkej prehry bývalého primátora a tiež prehry developerov zastúpených poslancami v bratislavských zastupiteľstvách. Tento príbeh ešte stále čaká na pointu.

November 2011?: Poslanci mestského zastupiteľstva by mali schváliť zmeny a doplnky územného plánu, v ktorých je aj naplánovaná výstavba obytného domu na mieste súčasnej Žitavy a priľahlých pozemkoch.

Október 2011: Stále máme možnosť  svojimi pripomienkami ovplyvniť, čo chceme namiesto Žitavy. Nebola by lepšia administratívna budova, ktorá by aj napr. pomohla zlepšiť parkovanie v tejto oblasti? Alebo radšej domov dôchodcov, ako to navrhovala starostka pred voľbami? Alebo park či námestie? Pokiaľ sa nájdu nejakí obyvatelia, ktorí by boli ochotní venovať čas problému Žitavy, stále ešte je možné zvrátiť zámer výstavby bytov.

30.6.2011: Mestskí poslanci schválili vypustenie sporných bodov zo zmeny územného plánu číslo 2. Medzi vypustenými sú aj bytové domy na Kazanskej pri banke, pred zdravotným strediskom a na Slatinskej ulici. Zostal však bytový dom, ktorý by sa mal postaviť namiesto Žitavy.

12.5.2011: Na komisii územného plánovania pri mestskom zastupiteľstve sa diskutuje o zmenách vo Vrakuni, ktoré by mali byť vypustené zo zmien územného plánu. Člen komisie, poslanec za Vrakuňu Kugler informuje o tom, že by sa mali vypustiť obidva bytové domy na Kazanskej, zostať by mali na Slatinskej a Žitavskej ulici.

Hlásim sa do diskusie a oboznamujem poslancov komisie o uznesení vrakunských poslancov, ktorí na jednej strane ponechali výstavbu bytového domu na Slatinskej a na druhej strane zaviazali starostku, aby pripravila na Slatinskej výstavbu športovísk. Zároveň hovorím o tom, že pokiaľ v územnom pláne bude bytový dom, už tam žiadne športoviská nebudú môcť byť, a že hlasovanie vrakunských poslancov je zmätočné (schválne alebo omylom?). Rovnaký názor vyjadrila aj prítomná úradníčka, ktorá má na starosti územné plánovanie. Vzápätí na to Kugler navrhuje vypustiť aj výstavbu domu na Slatinskej. Potom poslanci komisie odsúhlasili vypustenie výstavby na Kazanskej, pri zdravotnom stredisku a na Slatinskej.

3.5.2011: Vrakunskí poslanci odhlasovali uznesenie, podľa ktorého by mali byť z územného plánu stiahnuté výstavby domov na Kazanskej pri banke a pred zdravotným strediskom. Mali by zostať bytové domy na Slatinskej a na mieste Žitavy. Tieto zmeny sú v uznesení popísané len číselným kódom z územného plánu, takže občania pri čítaní tohto uznesenia nemajú tušenie, o čom je reč. Je otázka, či je zámer vrakunských poslancov, že je toto veľmi dôležité uznesenie úplne nezrozumiteľné.

Zato však je v uznesení zrozumiteľné zaviazanie starostky, aby pripravila na Slatinskej výstavbu športovísk, ktoré by tam však nikdy nemohli stáť, pretože rozhodujúci je územný plán a tam naplánovaný bytový dom. Ťažko je možné uveriť, že poslanci nevedeli, o čom hlasujú.

Toto uznesenie je v rozpore s uznesením z októbra 2010, v ktorom poslanci vyjadrili nesúhlas so všetkou výstavbou vo Vrakuni - aj na Slatinskej aj na mieste Žitavy. Toto uznesenie je tiež stále platné.

27.11.2010: V komunálnych voľbách sa nedostal do vrakunského zastupiteľstva ani jeden člen KDH a len jeden z OK. Vrakunskí voliči spočítali týmto partajam nielen predvolebné vyčíňanie. V miestnom zastupiteľstve končia poslanci OK a primátora získava paradoxne ľavičiar. Zdá sa, že sa končí veľmi zle volebné obdobie, kedy rozvoj Bratislavy diktovali developeri a poslanci na čele s Ďurkovským narobili Bratislave veľa jaziev, ktoré sa už nebudú dať vyliečiť.

16.11.2010: Dva týždne pred voľbami sa koná vrakunská noc dlhých nožov. V bode Rôzne predávajú poslanci KDH a OK objekt Žitavu aj pozemky pod nimi firme Stráže. Poslanci SDKÚ sa na protest nezúčastnili tohto hlasovania. Cítiť tu aj boj o charakter vrakunskej komunálnej politiky, ktorí sa prejavil aj tým, že SDKÚ nešla do volieb v koalícii s KDH a SaS, čím pravdepodobne prišla o kreslo starostu, ale na druhej strane nenechala sa stiahnuť do úplného volebného neúspechu.

7.10.2010: Poslanci OK v bode Rôzne navrhujú opätovne rokovať o odmietnutom územnom pláne. Tento ich pokus, ktorý je posledný nielen v tom volebnom období ale asi vôbec, našťastie stroskotáva.

2.10.2010: Dozvedáme sa ťažko uveriteľnú informáciu, že poslanci OK zamýšľajú opäť zaradiť zmeny územného plánu na rokovanie. Následne poslanec OK tento zámer priznáva.

30.9.2010: Mestskí poslanci neodhlasovali zmeny územného plánu, udiala sa veľká výhra občanov a občianskych aktivít a zároveň veľká prehra primátora Ďurkovského. Tri roky veľkého množstva práce na príprave zmien územného plánu sa končia fiaskom. Blížiace sa voľby pripomenuli poslancom, že v Bratislave sú nielen developeri ale aj voliči.

 28.9.2010: Koná sa mimoriadne miestne zastupiteľstvo, ktorého prvý bod je petícia obyvateľov proti výstavbe ďalších domov na sídlisku. Je tesne pred voľbami a v diskusii sa poslanci predháňajú v tom, ako nechcú vo Vrakuni nové byty. Akurát poslanec Hargaš (OK) tvrdí, že už nie je čas čokoľvek meniť na výstavbe naplánovanej v zmene územného plánu. OK má očividne obrovský záujem schváliť zmeny územného plánu, ktoré idú po ruke developerom a ignorujú vôľu občanov.

Poslanci veľkou väčšinou prijímajú uznesenie vyjadrujúce nesúhlas s výstavbou všetkých štyroch plánovaných bytových domov. Toto je prvý zo zázrakov, v ktorý sme ani neverili. Uznesenie prichádza v poslednej minúte, je tiež zázrak, že sa to podarilo stihnúť (dva dni) pred rokovaním Mestského zastupiteľstva.

21.9.2010: Na zasadnutí Miestneho zastupiteľstva sa rokuje aj o našej petícii proti výstavbe bytov. Poslanci sú ústretoví a hlavne poslanci SDKÚ nás prekvapujú ochotou nás vypočuť. Poslanci sa uzniesli, že petícii budú venovať zvláštne zastupiteľstvo o týždeň.

24.8.2010: Odovzdávame petíciu na Miestnom úrade.

August 2010: Na internete len pomaly pribúdajú podpisy, vytláčam teda petičné hárky a vyrážam zbierať podpisy do ulíc.

31.7.2010: Rozbiehame petíciu proti výstavbe ďalších bytov na sídlisku vo Vrakuni. Základňou pre petíciu sa nám stáva stránka vrakuna.net a changenet.sk. Je to úplne zúfalý pokus a možnosť, že zvrátime trojročný proces prípravy Zmien územného plánu pre celú Bratislavu je menšia ako nula.

Jún 2010: Primátor Ďurkovský sťahuje Zmeny územného plánu z rokovania Mestského zastupiteľstva. Nie je jasné, prečo to urobil, Ďurkovský neraz ukázal, že si máva s poslancami ako sa mu práve hodí, ale v tejto chvíli sa začal odvíjať neúspech developermi značne ovplyvneného územného plánu. V tom čase mohli byť totiž Zmeny prijaté a teraz už mohli vrčať bagre na posledných nezastavaných pozemkoch vo Vrakuni.

 

Nejdem už ďalej naspäť v histórii. Teraz je dôležitá prítomnosť: Pokiaľ by niekto mal záujem ešte niečo podniknúť proti výstavbe na mieste Žitavy, kontakt je možné nájsť na stránke vrakuna.net.

Viacej podrobnosti o vývoji zmien územného plánu č. 2 čítajte na http://vrakuna.net/category/vystavba/.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?