Vo Vrakuni likvidujú lesopark

Autor: Marián Šumšala | 11.3.2013 o 8:10 | (upravené 11.3.2013 o 12:54) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1764x

Magistrát chce rozšíriť Ružinovský cintorín na úkor lesoparku. Vrakunskí poslanci už vyjadrili svoj súhlas. Okrem toho súkromní majitelia pozemkov v lesoparku by tu radi postavili 21 bungalovov. A na dôvažok tri štvrtiny stromov v udržiavanej časti lesoparku je v takom zlom stave, že by sa mali vyrúbať. Vrakunskú politiku ovládajú ľudia bývajúci v rodinných domoch, ktorí ignorujú záujmy vrakunčanov bývajúcich na sídlisku.

Bratislava začína mať problémy s voľnými miestami na pochovávanie bratislavčanov. Preto Magistrát plánuje rozšíriť Ružinovský cintorín. Rozšíriť by sa mal na územie vrakunského lesoparku po celej severnej strane cintorína. Odpadový kanál by sa mal zasypať. Presmerovať by sa mala aj cestička z lávky pre peších, keďže lávka bude teraz ústiť k cintorínskemu múru.

Vrakunčania by tak mali prísť o 23.000m2 lesoparku, čo je 15% plochy. Okrem toho aj o množstvo zdravých stromov v neudržiavanej časti lesoparku. No a v neposlednom rade asi prídeme o najkrajšiu časť lesoparku.

Vrakunskí poslanci už jednohlasne vyjadrili súhlas s rozšírením cintorína na úkor lesoparku. Teraz všetko závisí na rozhodnutí bratislavských poslancov. Rozšírenie cintorína však nemusí byť také jednoduché. Súčasný územný plán nedovoľuje zriadenie cintorína na pozemkoch v lesoparku.

Zabratie časti lesoparku nie je jediná hrozba pre vrakunský lesopark. Súkromní vlastníci vlastnia časť pozemkov v neudržiavanej časti lesoparku, asi 25% plochy z celého lesoparku. Radi by tu postavili 21 bungalovov. Prekážkou im je zatiaľ úzka prístupová cesta a nesúhlas orgánu ochrany prírody, keďže toto územie je biokoridor. Mestská časť však hľadá spôsob, ako vymeniť tieto pozemky za iné v lesoparku. Očakáva, že za súhlas Vrakune s rozšírením cintorína bude mesto súhlasiť s výmenou pozemkov.

Podľa dendrologickej štúdie sú až tri štvrtiny stromov v udržiavanej časti lesoparku v takom zlom stave, že by ich bolo treba vyrúbať. Stromy sa už postupne rúbu. Keď majú stromy listy, je možné vidieť, ako stromy postupne od hora usychajú. Miestny úrad tento problém nijako nerieši. Môžeme takto prísť o podstatnú časť vrakunskej zelene.

Prečo Vrakuňa necháva zlikvidovať vrakunský lesopark?

Jedna možnosť je, že vrakunskú politiku ovládajú ľudia bývajúci v rodinných domoch. Šesť zo štrnástich poslancov býva v rodinných domoch. Poslanci zo sídliska musia hlasovať podľa nariadení svojich strán – Smeru a SDKU, ktoré majú po sedem poslancov v pätnásťčlennom zastupiteľstve. Ťažko by sme hľadali, čo dobrého urobila Vrakuňa pre obyvateľov sídliska za posledné roky, či dokonca desaťročia.

Pozrite si viac informácií a presnejšie informácie s obrázkami na: www.vrakuna.net.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

DOMOV

Fraška a boj s SNS či Kotlebom, analytici hodnotia snem Smeru

Snem veľa prekvapení podľa analytikov nepriniesol.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?