reklama

Výstraha: v Bratislave sa mení územný plán!

V tomto čase sa pravdepodobne vo všetkých bratislavských mestských častiach schvaľujú, potichu a takmer v utajení, návrhy na zmenu územného plánu. Pritom územný plán je asi najdôležitejší demokratický inštitút v komunálnej politike - hneď po voľbách. Územný plán totiž určuje pre každý kúsok mesta, akú môže mať funkciu: bývanie, rodinné domy, zeleň, doprava a pod. Koho by nezaujímalo, či mu nevyrastie pred oknom ďalší bytový dom alebo či sa nebude rúbať zeleň alebo či športovisko aj naďalej zostane športoviskom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V decembri 2011 schválili poslanci prodeveloperské zmeny územného plánu

Pred rokom pripravili mestskí (celobratislavskí) poslanci občanom veľmi zlý vianočný darček – schválili kontroverzné zmeny územného plánu (UP) číslo 2. Primátor Ftáčnik pred schvaľovaním niekoľko krát povedal, že zmeny UP treba schváliť kvôli developerom. Takto rok po voľbách zabudol na občanov a svoje sľuby a ukázal svoju pravú tvár.

Zmeny UP číslo 2 sú také zlé, že napriek tomu, že sa tri roky pripravovali a niektoré poslanecké skupiny mali životne dôležitý záujem na ich schválení, neboli tesne pred komunálnymi voľbami schválené. To bolo v novembri 2010 a v Bratislave ešte posledné dni šafáril kádehák Ďurkovský.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom presne po roku, v decembri 2012, prišiel Ftáčnik s úplne rovnakými zmenami UP a spolu s poslancami Smeru a SDKU ich schvaľuje. Pozrite si hlasovanie.

Zmeny UP číslo 2 akoby napísali developeri. Nielen že využitie jednotlivých pozemkov je podľa predstáv developerov a v ostrom konflikte s požiadavkami obyvateľov. Dokonca aj jednotlivé regulačné obmedzenia sa znejasnili, zovšeobecnili a inak pomenili v ich prospech.

Bratislavu vraj pevne ovládajú dve ekonomické skupiny.

Pozemky pod petržalským Interom kedysi kúpil stavebník s tým, že tam bude športovisko a v území sa nemalo stavať. V zmenenom UP tu a okolitých pozemkoch už môže postaviť občiansku vybavenosť! Jedným hlasovaním mestských poslancov sa súkromníkovi zhodnotili pozemky niekoľkonásobne. Nehovoriac o tom, že Petržalka prišla o tradičné miesto na športovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V zmenenom územnom pláne sa zvýšil objem možnej výstavby aj na mieste zatiaľ ešte nezbúraného PKO (regulačný kód H na regulačný kód L). Aj týmto sa Henbury development zväčšila hodnota pozemkov, ktoré vlastní pod PKO. Ale Bratislavčania z tohto zhodnotenia nemajú ani cent. Navyše sa tým aj sťažila možnosť dohodnúť sa s majiteľom pozemkov na tom, aby išli stavať niekde inde.

Starostka Devína na tomto pamätnom predvianočnom Mestskom zastupiteľstve takmer na kolenách prosila poslancov, aby zmeny UP neschválili. Devínčanom išlo o veľa: malá zmena v UP umožňovala výstavbu na Kráľovej hore. Pred tým výstavba nebola možná, pretože na lúke nebolo dovolené postaviť prístupovú cestu a bez nej nie je možné vydať územné povolenie. V zmenenom UP je už možné na lúkach postaviť cestu. Tým sa tiež sťažila možnosť vyjednať s J&T zámenu pozemkov a odvrátiť neželanú výstavbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným hlasovaním tak podľa všetkého Bratislava prišla o veľké množstvo peňazí.

Bratislava má spolu s mestskými organizáciami dlhy vo výške 215 miliónov eur.

Teraz počujeme od tých istých nevinne sa tváriacich poslancov, že ak chcú niečo urobiť pre Bratislavčanov, nemajú na to peniaze.

Zmenený územný plán obsahuje mnoho ďalších nesmierne škodlivých zmien. Napr. prefíkaným spôsobom umožňuje výstavbu podzemných garáží pod existujúcou zeleňou. Je možné, že osud mnohých stromov v Bratislave je už teraz spečatený. Alebo: Podmienky pre ďalšiu výstavbu v stabilizovaných územiach, t.j. územiach, ktoré by sa už nemali meniť, sa zmäkčili, znejasnili a doviedli do absurdnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Developeri chodia po Bratislave a ukazujú, kde všade chcú stavať. Svoje predstavy legitimizujú v územnom pláne. Slúžia im k tomu ich nohsledi na Magistráte a v Mestskom zastupiteľstve. A potrebujú k tomu Bratislavčanov, ktorí čušia a nič nechcú vidieť.

Teraz navrhované zmeny UP môžu byť pre Bratislavu tiež škodlivé

Skúsenosť z komunálnej politiky v Bratislave hovorí, že sa mýlime, ak sa kedykoľvek chlácholíme tým, že horšie už nemôže byť.

Do septembra majú mestské časti navrhnúť Magistrátu, aké zmeny v UP navrhujú. Potom prebehne schvaľovacia procedúra, ktorá môže trvať niekoľko rokov a nakoniec mestskí (celobratislavskí) poslanci zmeny v UP schvália.

Ako náhle je UP schválený, občania nemajú takmer žiadnu šancu zabrániť výstavbe alebo iným nechceným zásahom do ich okolia. Povoľovanie výstavby je v rukách úradníkov prenesenej štátnej správy a nie je tu priestor na občianske pripomienky, petície a iné protesty.

Preto je také dôležité, aby občania boli súčasťou prípravy UP. Nič také sa však nedeje. Bratislava by mala byť oblepená bilbordami informujúcich o pripravovanom územnom pláne podobne, ako je polepená pred komunálnymi voľbami. Noviny mestských častí a bratislavské noviny by mali podrobne a obsiahlo informovať o zmenách.

Vo Vrakuni by sa malo stavať na mieste Žitavy a pri Pentagone.

Ako Vrakunčan by som rád upozornil na to, čo prinesú zmeny UP pre túto mestskú časť:

Na mieste Žitavy a jej bezprostrednom okolí zostane možnosť stavať bytové domy.

Povoľuje sa výstavba bytov aj na mieste Tallinu.

Vrakunskí poslanci vyšli v ústrety obyvateľom a navrhujú zrušiť výstavbu bytov na troch miestach na sídlisku. Túto výstavbu bytov tam práve priniesli ostatné zmeny UP spomínané vyššie. Môžeme sa modliť, aby kým sa tento návrh schváli, niekto tieto byty nestihol aj postaviť.

Podrobnejšie o zmenách UP vo Vrakuni si pozrite v článku na vrakuna.net.

Vrakunskí poslanci budú o návrhu zmien UP rokovať v utorok 18.9. po 14:00.

Územný plán Bratislavy by mal vyzerať úplne ináč

Územný plán Bratislavy je rozkúskovaný na stovky malých území. O využití každého tohto územia hlasujú mestskí poslanci. Nie je jednoducho možné, aby títo 44 ľudia poznali dostatočne dobre problémy viažuce sa ku každej z týchto plôch. Posledné zmeny UP obsahovali 400 jednotlivých zmien. Nie je možné, aby ich poslanci spoľahlivo poznali a teda mohli aj zodpovedne hlasovať.

Územný plán Bratislavy by mal byť oveľa všeobecnejší. O podrobnostiach by mali rozhodovať poslanci v mestských častiach pomocou územných plánov zón. Viedeň má napr. až 1200 územných plánov zón.

Napr. sídlisko vo Vrakuni, časť Dolných honov, by malo byť v UP popísané len jedným územím s charakteristikou – sídlisko. Plus mala by byť daná maximálna plocha bytov na sídlisku, minimálne množstvo zelene, minimálna plocha detských ihrísk a pod. O tom, kde presne tieto funkcie na sídlisku budú by rozhodovali miestni poslanci prostredníctvom územných plánov zón.

Delegovanie väčšiny územnoplánovacej kompetencie na mestské časti by prinieslo viacej demokracie do tohto procesu. A tým by aj oklieštilo možnosti developerov pri získavaní výhod na úkor občanov. Ale to by asi mnohým bratislavským komunálnym politikom nesmierne prekážalo.

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  179x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieNaše školyVrakuňaPolitikaTeológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu